Kaganiec dla psa

Dla jednych to oznaka dręczycielstwa zwierząt, dla drugich sposób na zabezpieczenie przed nieprzewidzianym zachowaniem ich zwierzaka, a dla trzecich świetną metodą na ograniczenie wchłaniana wyrzucanego na trawnik jedzenia. Kaganiec dla psa ma tylu samo zwolenników co i przeciwników.

Czy kaganiec dla psa jest potrzebny?

Jeżeli chodzi o przepisy odnośnie naszych zwierzaków, to trzeba ich szukać na stronach urzędów gminy czy miasta. To tam będzie określone czy pies musi mieć i smycz i kaganiec, czy może wystarczy jedno z dwóch. Kaganiec dla psa powinien być obowiązkowy w dwóch przypadkach. 1 – gdy nasz pies zachowuje się agresywnie i istnieje ryzyko, że ugryzie przechodnia czy innego psa. 2 – gdy trawnik to dla niego szwedzki stół, z którego korzysta bez opamiętania – kaganiec skutecznie zahamuje zapędy do jedzenia wszystkiego, co znajdzie.

Kagańce dla psów – jaki wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór kagańca dla psa to nic szczególnie trudnego. I rzeczywiście tak jest. Należy pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Wybór rozmiaru – kaganiec należy psu przymierzyć, aby mieć pewność, że jest w odpowiednim rozmiarze – nie uwiera zwierzęcia, nie będzie powodował otarć i pozwoli psu swobodnie szczekać, a także napić się wody (przez kaganiec),
  • wybór materiału – zdecydowanie polecany jest tutaj plastik, mimo że jest on teoretycznie mniej wytrzymały niż kaganiec metalowy, to jednak metal będzie mocno nagrzewał się w upalne dni (mimo że w takie powinniśmy unikać z psem długich spacerów), co będzie dla psa niekomfortowe i szkodliwe.